Kaunis Kodu 2021 võitjad Saaremaa Minusaaremaa.ee

Kaunis Kodu 2021 võitjad

Pärje ja Vambola Raev ning Reet ja Ivo Merioja Tillikna talu Nenu külas

Tillikna renoveerimist alustati 2007. aastal ja see on võtnud aastaid aega. Algselt üheteistkümnest katusest on alles seitse. Täiesti uueks sai vana sepikoda, mille müürijäänustele ehitati grillmaja. Kogu kompleksi korrastamise aluseks oli soov säilitada kõike võimalikult algupäraselt- lammutada nii vähe kui saab ja nii palju kui vajalik. Kõik väärtuslik, nagu palgid ja muu, mis lammutamisel üle jääb, on leidnud kasutamist sisekujunduses. Tänasel hetkel rõõmustab peret kõige rohkem uus terrass maja taga vanas õunapuuaias. Enne oli sinna asja siis, kui tuli õunad ära korjata või kui tuli kartul üles võtta. Nüüd naudib pere siin ühiseid hommikusööke mõnusa vaatega Väikesele väinale.

 

Jelena ja Mart Avarmaa Kiti talu Tagaranna külas

Saaremaa kaunis loodus, meri ja õhk, head seene- ja marjakohad võlusid Tartu pere nii ära, et nüüd veedavad nad poole aastast saarel. Kiti talukoht asub kuulsas Tagaranna kalurikülas mere ääres. Tänaseks on kõik siinsed majad võimalikult koha- ja ajastutruult renoveeritud. Rehemaja-talu süda-korrastati 2013. aastal. Aias on aukohal püsililled. Kevadel pistavad oma ninad rõõmsalt välja krookused ja tulbid. Nurmenukud helistavad murus oma taevavõtmed. Nendest korjatud teed naudib pere külmadel sügis- ja talve õhtutel. Hiliskevadel soleerivad lupiinid, suve algul vallutavad aia moonid ja kibuvitsad. Suve sumedal ajal leiab siit lisaks roosidele ja saialilledele ka uhkeid pilkupüüdvaid tokkroose.

 

Eurobio Lab OÜ Tõlluste Mõisas

Rahvusvaheline Natura Siberica kontsern, kellel on Siberis kolm mahefarmi, otsustas 2014. aastal luua mahefarmi Saaremaale Tõlluste mõisa. Farm vastab BDIH standardile (Saksamaa mahekosmeetika ülemaailmselt tunnustatud sertifikaat). Eestimaale ei jõutud juhuslikult. Maailma ühe tuntuma ja hinnatuma brändi Natura Siberica looja Andrey Trubnikov tajus Tõlluste mõisa pargis jalutades selle koha positiivset aurat ja väge. Taimedel, mis on kasvanud tugevatele tuultele avatud saarel, on erilised kaitseomadused, mis tõstavad kosmeetikatoodete kvaliteeti. Mesikat, salveid, piparmünti, saialille, rukkilille ja kummelit üksnes ei kasvatata ja korjata siinkandis, vaid toodetakse käsikäes moodsa tehnoloogia ja tootmise range kontrolliga Eurobio Lab ja Natura Siberica kosmeetikat. 500 aasta vanuseset Tõlluste tammest ja Suure Tõllu kivist on paljud kuulnud. 2017. aastal alustati Tõlluste mõisa peahoone restaureerimist ning ühtlasi asuti korraldama arheoloogilisi väljakaevamisi keldris. Nüüd saab seal näha mõisahoone arengut läbi 500 aasta.


ERIPREEMIA "Kauneim Kortermaja" Eesti Korteriühistute Liidu poolt:

Korteriühistu Komandandi 7a//7B Kuressaares

Korterite arv: 13
Korteriühistu juht: Ervin Varik

Korteriühistu on moodustatud 1995. aastal kahe maja korteritest-9-korteriga maja asub tänava ääres, 4-korteriga maja on ehitatud õuele vana puukuuri asemele.
Ervin Varik on ühistut juhtinud algusest peale. Õue haljastusega on vähemal või suuremal määral tegeldud samuti kogu aeg, kuid sihipärasem ja teadlikum kujundamine algas 2016. aastal, mil üldkoosolek võttis vastu otsuse koguda raha ka haljastuse tarbeks.
Aegamööda hakatigi kujundusse lisama okaspuuvorme, roosivalikut on uuendatud ja laiendatud pidevalt. Kasutusele on võetud amplid ja aiavaasid, samuti peenravalgustid.
Siseõue planeerimise, istutamise ja hooldamisega on tegelnud põhiliselt Ervin Varik koos oma elukaaslase Liia Sepaga ning nad on sinna panustanud ka oma raha. See on olnud meie huvi ja harrastus, kinnitab Varik, ega salga, et vajadusel on tulnud appi teisedki elanikud.

 

Hindamiskomisjon: 

 • Katrin Reinhold – meister-arborist, puittaimede hindaja
 • Reet Viira – Mittetulundusühing Saaremaa Kodukant juhatuse liige
 • Leo Filippov – mittetulundusühingu Saaremaa Merekultuuri Selts juhatuse liige
 • Pille Tänak – vabakutseline aiandusekspert
 • Tõnis Kipper – Oma Kodu peatoimetaja
 • Tiina Jõgi – Muhu valla esindaja (Hellamaa külakeskuse juhataja)
 • Anu Teppan- Saaremaa valla arendusosakonna spetsialist

 

Fotode autor: Valmar Voolaid

 • Kiti1.jpg
 • Kiti2.jpg
 • Komandandi 2.jpg
 • Komandandi.jpg
 • Tillikna1.jpg
 • Tillikna2.jpg
 • Tõlluste1.jpg
 • Tõlluste2.jpg

Ole kursis Saaremaa uudistega

Küsimused ja ettepanekud

SA Saare Arenduskeskus

www.sasak.ee
info@sasak.ee
+372 452 0570

Toetavad

Minusaaremaa.ee - Saaremaa info. Sündmused, töökuulutused, kinnisvara Saaremaal