7. veebruar 2019
Maailmakuulsa maadeavastaja, admiral Fabian Gottlieb Bellingshauseni mälestuse väärikas jäädvustamine tema sünnisaarel Saaremaal võeti ette 8. augustil 2014. Nimelt siis allkirjastati Kuressaare linnuses kavatsuste protokoll väljapaistva meresõitja ja Vene Geograafiaseltsi asutajaliikme F. G. Bellingshauseni mälestusmärgi püstitamiseks Kuressaares. Ajaloolisel dokumendil on linnapea Hannes Hanso, MTÜ Saaremaa Merekultuuri Seltsi juhatuse esimehe Rein Sepa, MTÜ Merelaevanduse Veteranide Klubi poolt Aleksandr Karaulovi ja MTÜ Goverla poolt Leonid Kušnarjovi allkirjad.
Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshausen sündis Lahetaguse mõisas Saaremaal 20. septembril 1778. aastal. Juba 10-aastasena saadeti ta Kroonlinna mereväe kadetikorpusesse ja kogu tema edasine elu oli seotud meresõiduga ning erinevate laevastike juhtimisega. Teenides laevastikus, tõusis ta mitšmanist admiraliks. Ligi kolmandiku oma meremehetööst tegi admiral Eestis, peamiselt Revalis/Tallinnas.
Andeka meremehe suurimaks saavutuseks loetakse tema juhtimisel toimunud laevade Vostok ja Mirnõi ümbermaailmareisi aastatel 1819–1821. Selle põhjalikult ette valmistatud ekspeditsiooniga jõuti Antarktise mandri lähistele, nähti mandrijää serva mitu korda ja nii saigi esimese oma silmaga Antarktise mandrit näinud inimese au endale Saaremaalt pärit Bellingshausen. Püsiva mandrijää esmamärkamine fikseeriti 27. jaanuaril 1820. aastal.
1830. aastatel, olles juba tõusnud admirali auastmeni, teenis ta riiki Tallinnas, olles ühe sõjalaevade koondise komandör. Saaremaalt pärit admiral on maetud Kroonlinna ja seal on ka temast mälestusskulptuur.
Kavatsuste protokolli järgselt kuulutati 2014. aasta sügisel välja üleriigiline konkurss mälestusmärgile ideelahenduse leidmiseks. Kokku laekus kuus tööd erineva lahendusega maailmakuulsa meresõitja ja viimase maadeavastamise sündmuse tähistamiseks. Konkursikomisjon hindas kõige väärilisemaks ideelahenduse „Rannikujää“, mille looja on Saaremaalt pärit Gunnar Vares.
Mälestusmärgi, õigemini mälestusansambli püstitamise kulutuste esialgseks hinnaks on 110 000 eurot. Hind on suhteliselt kõrge, kuid võttes arvesse selle mehe suuravastuse – terve maailmajao avastamist ja mälestusmärgi tähtsust ka tulevastele põlvedele, ei ole see summa nii ulmeline. Ehitussumma kokkusaamisel loodame kõigi Eestis tegutsevate firmade ja ettevõtete ning eraisikute abile. Toetamist loodame kõigilt, kellele on tähtis Saaremaalt pärit meresõitjate ja nende poolt tehtud avastuste väärikas jäädvustamine tulevastele põlvedele.
Mälestusansambel on kavas avada 2020. aasta suvel, et ühtlasi tähistada 200. aasta möödumist maakera viimase mandri, Antarktise, avastamisest.
Valgest ja mustast marmorist mälestusansambli rajamise toetuseks on avatud Saaremaa merekultuuri seltsi poolt eriarve SEB-pangas: EE361010220274860228.
Ootame lahkeid toetajaid!
Rein Sepp,
Saaremaa merekultuuri
seltsi esimees
Allikas: Meie Maa
23. november 2019
22. november 2019
11. november 2019