Facebook Pixel
Kaunis Kodu konkursil osalemise kogemuslugu Saaremaa Minusaaremaa.ee

Kaunis Kodu konkursil osalemise kogemuslugu

27. mai 2022

Picture 1.pngKonkurss Kaunis Kodu on päris pika traditsiooniga. 

Olin veel tööl Pihtla vallamajas kui kuulusin ise valla komisjoni, kes käis külastamas- ja hindamas valla kaunimaid koduaedu ning esitasime siis neid maakondlikule komisjonile. 
2017 aastal, kui olin juba pikka aega pensionil olnud, helistati mulle Pihtla vallast ja küsiti nõusolekut minu aia külastuseks. Olin loomulikult nõus ja peale komisjoni külastust mõni aeg hiljem anti teada, et  minu koduaed on valla komisjoni otsusega tunnistatud valla kaunimaks koduaiaks ja esitatud maakondlikku vooru.                              

Paari nädala möödudes andis mulle Reet Viira teada, et maakonna komisjon külastab mu aeda. Kuupäev ja kellaaeg anti eelnevalt teada. Nii jäingi neid ootama, ise veidi pabistades ka. Lohutasin end sellega, et igas aias on midagi eripärast ja omalaadset. Miks ma peaksin häbenema seda, mida olen iseenda töö ja vaevaga loonud? Inimeste ilumeel ja maitsed on ju erinevad. Võib-olla minu aiakujundusstiil ja taimevalik mõnele ei meeldi, aga teisele jälle meeldib. Minu põhimõte on: selle aia olen endale ja oma perele loonud ning nemad oskavad seda hinnata ja sellest rõõmu tunda. 
Komisjonil kulus aias ringkäiguks umbes 20-30 minutit. Pärast seda kostitasin neid kohvi, lihapirukate ja rabarberikoogiga. Istusime veel  kohvilauas ja juttu jätkus tunnikeseks aia teemadel.

Põhiliselt olin mina see kes jutustas, sest komisjoniliikmed küsisid. Kritiseerinud ega negatiivseid hinnanguid ei andnud keegi. Seda ma ei tea, mida nad pärast omavahel arutasid ja hindasid.

Mõni nädal hiljem tuli Reet Viiralt teade, et maakonna kodukaunistamise komisjoni ettepanekul on minu kodu Allikvee talu esitatud Vabariigi Presidendile tunnustamiseks. Siis saabuski kutse Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaidilt. 

2017aastal toimus Eesti Kodukaunistamise Ühenduse auhindade kätteandmine  ja presidendi vastuvõtt Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses pühapäeval, 27. augustil kell 13.00. Üritus algas Valga maavanema Margus Lepiku tervitusega, seejärel Vabariigi President Kersti Kaljulaidi tervitus. Järgnes Eesti Kodukaunistamise Ühenduse esimehe Arvi Altmäe sõnavõtt ning auhindade üleandmine ja pildistamine presidendiga. Kõige lõpuks oli pidulik vastuvõtt, õhtusöök ja kaetud suupistete lauad. Väga suursugune oli.

2018 aastal Avatud Aedade päeval osalesin jälle tänu Reet Viirale. Tema seda üritust korraldas ja andsin nõusoleku. Eks rabelemist oli enne seda küllaga. Ikka tahad ju, et su aed ja peenramaa oleksid eeskujulikult korras kui seda tulevad kaema sajad inimesed ja seda terve pika päeva jooksul, hommikul kell 10.00- 18.00- ni välja. Sel päeval külastas mu koduaeda üle 200 inimese. 
Ausalt üteldes oli väga väsitav päev, jõudsin ühe grupiga tiiru aiale peale teha ja lugusid jutustada kui juba järgmine grupp väravast sisse tuli ja alustasin aias uut ringi ja nii õhtuni välja. 
Sel päeval algas minu hommik väga vara, kell 4.00 panin pirukataigna kerkima ning tegin 300 lihapirukat valmis, lisaks ka kaks plaadikooki küpsetanud. Õnneks olid mul tublid abilised- lapselapsed ja armsad õed, kes toimetasid usinasti kohvikutelgi all ning külalistele head -paremat pakkusid. Kohvikus meil pirukatel, kookidel ja kohvil hinnakirja ei olnud, igaüks annetas oma südametunnistuse järgi. Tagasisidena ja külalisraamatu sissekannetes oli palju kiidusõnu. Nii et üritus igatahes õnnestus. 
Rohkem ma Avatud Aedade päeval ei ole osalenud. Kui oleks nooremat põlvkonda korraldamisele abiks võtta, siis võib-olla üritaks veelkord sellist ettevõtmist, aga eks vanus ja tervis mängivad ka siin oma rolli.

Ise olen kahel aastal külastanud Avatud Aedade päeval  kauneid koduaedu. See on ütlemata tore üritus, sest meil Saaremaal on imelisi koduaedu ja ei tasu seda ainult enda jaoks hoida vaid soovitan julgelt oma koduväravad ka külaliste jaoks lahti teha ning seda südame ja kätega loodud ilu teistega jagada. 
Märka ka oma naabrite ja üleaedsete ilusaid kodusid! Kui nemad ei julge end ise konkursile esitada, ole sina siis see, küsi neilt nõusolekut ja esita ankeet konkursile. Just niimoodi talitasin mina ja esitasin oma naabrinaise Eesti kaunis kodu konkursile ning minu rõõmuks pälvis tema kaks aastat tagasi Vabariigi Presidendi autasu ja tunnustuse. 

Teksti pani kokku Hanna Saar

 

Tutvu 2022. aasta Kaunis Kodu konkursitingimustega ja esita oma kandidaat SIIT.

Uudised

4. detsember 2023

Saare maakonna ettevõtlusuudised - infokiri 5.12.2023

Vaata rohkem

27. november 2023

Selgusid 2023. aasta Saare maakonna tegusaimad kodanikud ja ühendused

Vaata rohkem

8. november 2023

Saare maakonna ettevõtlusuudised - infokiri 09.11.2023

Vaata rohkem

18. oktoober 2023

Turismiteenuste arenguprogramm 2023

Vaata rohkem

13. oktoober 2023

Saare maakonna ettevõtete tunnustamine 2023 - tulemused on selgunud!

Vaata rohkem

11. oktoober 2023

Saare maakonna ettevõtlusuudised - infokiri 12.10.2023

Vaata rohkem

11. oktoober 2023

Veebikoolitus "ChatGPT turunduses ja igapäevatöös", 31. oktoobril

Vaata rohkem

8. oktoober 2023

Kandidaatide esitamine 2023. aasta kodanikuühenduste tunnustamisele on alanud

Vaata rohkem

7. oktoober 2023

Järelevaadatav: Saaremaa ettevõtluspäeva konverents "Jäätmed kui ressurss?!", 5. oktoober 2023

Vaata rohkem

2. oktoober 2023

Järelevaadatav veebiseminar "Uue ajastu töökultuur ja tööõnn"

Vaata rohkem

Ole kursis Saaremaa uudistega

Küsimused ja ettepanekud

SA Saare Arenduskeskus

www.sasak.ee
info@sasak.ee
+372 452 0570

Toetavad

Minusaaremaa.ee - Saaremaa info. Sündmused, töökuulutused, kinnisvara Saaremaal